Гібриди з розеткою: реальне споживання вчетверо вище

Середнє офіційне споживання досліджених гібридів із розеткою становить близько 1,5 літра на 100 кілометрів. Що показала реальність? Приблизно 6 літрів на сотню. Тобто вчетверо більше, ніж обіцяють виробники в рекламних проспектах та технічних паспортах.
Гібриди з розеткою

Diogen.uk — аналітичне медіа про міжнародні події.
Проводимо глибокий розбір фактів, контекстів і наслідків.

Порівнюємо наративи США, Європи, України та Китаю.
Викриваємо маніпуляції й показуємо причинно-наслідкові зв’язки.
Даємо виважені висновки та практичні інсайти.


На порталі представлені статті ЗМІ з усього світу. Позиції деяких медіа не збігаються з думкою редакції

[ai-summary]
  • Діоген: ✨
  • Разючі результати дослідження: Реальне споживання пального гібридів із розеткою виявилось у 4 рази вищим за офіційні дані виробників – близько 6 літрів на 100 км замість заявлених 1,5 літрів.
  • Неефективність електричного режиму: Навіть під час роботи на електротязі, автомобілі споживали в середньому 3 літри пального на 100 км, тобто вдвічі більше, ніж очікувалось. Це пов'язано з необхідністю вмикати двигун внутрішнього згоряння для опалення салону та прискорень.
  • Відмінності між брендами: Німецькі преміальні бренди, такі як Porsche, показали найгірші результати, в той час як азійські та деякі європейські виробники, як-от Toyota, досягли показників, близьких до теоретичного ідеалу гібридних автомобілів.
  • Проблема службових авто: Службові гібриди, де власник (роботодавець) не зацікавлений у регулярній зарядці, продемонстрували найгірші показники споживання – у 4-5 разів вищі за офіційні дані.

Масштабне дослідження Інституту Фраунгофера виявило разючу різницю між заявленими та реальними показниками споживання пального гібридів із розеткою. Вчені проаналізували дані майже мільйона автомобілів — і результати стали несподіванкою навіть для авторів дослідження.


Гібриди з розеткою обіцяли стати ідеальним компромісом між електричною та бензиновою ерою. На папері — казково низьке споживання пального, щедрі податкові пільги, екологічний імідж. Реальність виявилася значно прозаїчнішою, а масштаб невідповідності вражає навіть досвідчених фахівців галузі.

Науковці з Інституту Фраунгофера системних та інноваційних досліджень у Карлсруе проаналізували телематичні дані майже мільйона PHEV різних марок, випущених у 2021–2023 роках. Масштаб дослідження безпрецедентний — раніше подібні аналізи базувалися на кількох тисячах автомобілів або добровільних звітах власників. Цього разу вчені отримали доступ до справжніх даних, які машини передають виробникам через бортові системи моніторингу витрат пального — так звані системи OBFCM.

Учетверо більше за норму: разючі результати

Середнє офіційне споживання досліджених гібридів із розеткою становить близько 1,5 літра на 100 кілометрів. Що показала реальність? Приблизно 6 літрів на сотню. Тобто вчетверо більше, ніж обіцяють виробники в рекламних проспектах та технічних паспортах.

Керівник дослідження Патрік Пльоц — професор з економіки енергетики, який понад десять років вивчає поведінку власників електромобілів — визнав, що результати приголомшили всю команду. Різниця між нормативними та реальними показниками виявилася набагато більшою, ніж припускали попередні оцінки. Для звичайних бензинових автомобілів перевитрата порівняно з офіційними даними зазвичай становить 15–25 відсотків. Для PHEV — понад 300 відсотків.

🔌 PLUG-IN ГІБРИДИ У СВІТІ 🚗

Розвиток та глобальне поширення PHEV-автомобілів (2008–2025)

💰 Ринок PHEV 2025
$158,6 млрд
+7,7% до 2024
🚙 Продажі PHEV 2024
~7 млн
+75% до 2023
🇨🇳 Частка Китаю
76%
світових продажів
📈 Прогноз 2037
$485 млрд
CAGR 9,6%

📅 Ключові віхи розвитку PHEV
1997
Toyota Prius — перший масовий гібрид у Японії, фундамент для PHEV

2008
BYD F3DM — перший серійний PHEV у світі (Китай)

2010
Chevrolet Volt — прорив на ринку США, 61 км на електриці

2012
Toyota Prius Plug-in — масове виробництво PHEV від Toyota

2015
222 000 PHEV — глобальні продажі зростають, Mitsubishi Outlander лідирує

2021
BYD — №1 — китайський виробник стає найбільшим у світі

2024
BYD: 2,5 млн PHEV — гібриди обганяють електрокари в продажах BYD

🌍 Частка PHEV у продажах нових авто за регіонами (2024)

🇨🇳 Китай 19%
Зростання з 3% (2021) → лідер світу

🇪🇺 Європа 7%
Спад з 9% (2021)

🇺🇸 США 2%
+1%

🇳🇴 Норвегія 3%
88% BEV

🏆 ТОП-5 виробників PHEV у світі (2024–2025)

1
🇨🇳 BYD
2,29 млн PHEV (2025)
Song, Qin, Seal серії

2
🇨🇳 Geely
+238% зростання
Galaxy Starship 7

3
🇨🇳 Li Auto
EREV-технологія
Li L-серія SUV

4
🇯🇵 Toyota
Піонер гібридів
Prius, RAV4 Prime

5
🇩🇪 BMW
2,6% ринку EV
X5, 3-Series PHEV

⚡ Еволюція електричного запасу ходу PHEV
2010 рік
~40 км
Chevy Volt Gen1
2020 рік
~70 км
Середній PHEV
2024 рік (Китай)
100+ км
BYD DM 5.0
2025 рік (Європа)
87–143 км
Mercedes GLC, Audi A3
🔋 Тренд: Китайські PHEV мають батареї 30–43 кВт·год, загальний запас ходу до 2000 км. Європейські — в середньому 70 км на електриці.

✅ Переваги PHEV
• Без страху дальності — ДВЗ як резерв
• Менші викиди CO₂ на 25–50%
• Податкові пільги у багатьох країнах
• Нижча вартість батареї vs BEV
• Зарядка вдома від розетки 220V
⚠️ Виклики ринку
• Реальні викиди вищі за заявлені
• Багато власників не заряджають авто
• Посилення норм Euro 7 з 2025
• Конкуренція з дешевими BEV
• Норвегія — податок на PHEV з 2025

💡 Ключовий висновок
PHEV залишаються перехідною технологією до повної електрифікації. Китай домінує з часткою 76% світового ринку, а BYD продає більше гібридів, ніж електрокарів. До 2028 року продажі PHEV досягнуть піку, після чого поступляться повністю електричним авто.

Джерела: IEA Global EV Outlook 2025, BloombergNEF, ICCT, Statista, Research Nester • Лютий 2026

Чому так? Відповідь криється у методиці вимірювання. Стандартний цикл WLTP передбачає певну послідовність швидкостей та прискорень у лабораторних умовах. Для таких автомобілів критичне значення має так званий Utility Factor — коефіцієнт, що визначає припустиму частку електричного пробігу. До 2025 року регулятори вважали, що автомобіль із електричним запасом ходу 60 кілометрів проїжджає на електриці понад 80 відсотків маршрутів. Життя довело протилежне.

Електричний режим: несподівана правда

Найбільшим сюрпризом стало споживання пального в електричному режимі розрядки акумулятора. Логіка підказує: коли автомобіль їде переважно на електриці, бензиновий двигун має залишатися вимкненим або працювати мінімально. Реальні дані показують інше — навіть у цьому режимі машини споживали в середньому близько 3 літрів на 100 кілометрів.

Для науковців це стало справжнім шоком. Три літри — вдвічі більше за офіційний показник, і це в економічному режимі!

Причин кілька: бензиновий двигун вмикається для обігріву салону взимку, спрацьовує на автобанах при високих швидкостях, запускається при різких прискореннях. Багато старіших моделей взагалі не мають електричного опалення — мотор мусить працювати лише заради тепла в кабіні.

Окрема історія — зарядка. Типовий власник PHEV у Німеччині заряджає авто менш ніж три дні з чотирьох. Щоденні підключення до розетки — радше виняток, ніж правило. А без регулярної зарядки такий автомобіль перетворюється на важку бензинову машину із зайвим баластом у вигляді акумулятора та електромотора, що лише збільшує споживання пального замість його зменшення.

Porsche проти Toyota: хто споживає найбільше

Дослідження виявило суттєві відмінності між марками. Німецькі виробники, зокрема Porsche, продемонстрували найгірші результати. Їхні моделі з подвійним приводом споживають значно більше середнього рівня. Представники Porsche пояснили розбіжності різними профілями використання та зовнішніми факторами, підкресливши, що офіційні дані базуються на обов’язкових європейських методиках вимірювання.

На протилежному полюсі опинилися азійські та деякі європейські бренди. Економічними виявилися гібриди з розеткою від Kia, Toyota, Ford та Renault. У режимі електричної розрядки вони споживали подекуди менше літра пального на сотню кілометрів — результат, близький до теоретичного ідеалу.

Різниця пояснюється філософією розробки. Toyota, піонер гібридних технологій із четвертьстолітнім досвідом, оптимізує свої системи для максимальної ефективності. Porsche та інші виробники преміальних авто роблять акцент на потужності — їхні машини часто оснащені великими бензиновими двигунами, а електрична частина слугує радше для миттєвого прискорення, ніж для економії пального. ADAC підтверджує цю тенденцію: BMW X5, Mercedes GLE та Porsche Cayenne отримали найнижчі оцінки за екологічність — надто великі й важкі для справжньої ефективності.

Службові авто: проблема нерегулярної зарядки

Окремо варто згадати про службові автомобілі. Саме вони демонструють найгірші показники — споживання у 4–5 разів вище за офіційне, тобто від 7,6 до 8,4 літра на сотню. Причина банальна: коли пальне оплачує роботодавець, мотивація шукати зарядну станцію зникає. Водій просто заправляється бензином і їде далі, не переймаючись економією чи екологією.

Більше того, службові гібриди з розеткою стали популярними саме завдяки податковим перевагам. Нижчий збір на службові автомобілі, знижена ставка ПДВ, екологічний імідж для корпоративної звітності — усе це стимулювало компанії купувати такі машини без реального наміру використовувати їхній електричний потенціал.

Критики роками називали це легалізованим ухилянням від екологічних зобов’язань. Дослідження Фраунгофера фактично підтвердило їхні побоювання.

Приватні власники демонструють кращі показники — близько 4 літрів на 100 кілометрів, що все одно вдвічі-втричі перевищує офіційні дані. Однак електричний пробіг у приватному користуванні становить лише 43–50 відсотків загального, тоді як регулятори закладали понад 80.

ЄС посилює правила: що зміниться

Європейська комісія вже відреагувала на проблему. Із січня 2025 року почали діяти нові правила розрахунку викидів СО₂ для PHEV. Коефіцієнт Utility Factor знизили — тепер для автомобіля з електричним запасом ходу 60 кілометрів приймають лише 54 відсотки електричного пробігу замість колишніх понад 80.

Це лише початок. У 2027 році заплановане наступне посилення — очікуваний електричний пробіг для тих самих 60 кілометрів запасу ходу становитиме вже лише 34 відсотки. Офіційне споживання гібридів із розеткою автоматично зросте до приблизно 5 літрів на 100 кілометрів — ближче до реальності, хоча все ще оптимістично.

Для автовиробників це серйозний удар. Раніше такі моделі допомагали дотримуватися жорстких норм викидів СО₂. Із низькими офіційними показниками вони компенсували прожерливі позашляховики та спортивні седани. Тепер ця лазівка закривається. Щоб досягти цільового показника 93,6 грама СО₂ на кілометр, концернам доведеться продавати значно більше чистих електромобілів.

Кліматичні наслідки: мільйони тонн зайвого СО₂

Автори дослідження наголошують: мільйони PHEV на європейських дорогах викидають значно більше парникових газів, ніж передбачала офіційна статистика. Кліматичні цілі ЄС досягаються лише на папері. Реальні викиди залишаються прихованими за оптимістичними лабораторними показниками.

За розрахунками вчених, якщо ЄС не посилить регулювання, накопичені додаткові викиди до 2045 року можуть сягнути понад 23 мільйони тонн еквівалента СО₂. Ця цифра порівнянна з річними викидами цілої європейської країни середнього розміру.

Пропозиція науковців радикальна: перейти від оцінювання за типовим схваленням до системи, базованої на реальних даних.

Технічно це вже можливо — із 2021 року всі нові автомобілі в ЄС обладнані бортовими системами моніторингу витрат пального. Виробники, чиї машини дотримуються норм на реальних дорогах, отримують перевагу. Ті, хто не справляється — платять штрафи.

Майбутнє PHEV: початок кінця чи новий старт

Деякі виробники вже оголосили про згортання програм розробки нових PHEV. Інші, навпаки, нарощують виробництво — особливо китайські компанії, які пропонують автомобілі з електричним запасом ходу понад 100 кілометрів. При такій дальності щоденні поїздки справді можна здійснювати без бензину.


Більше про автомобілі:

KIA знижує ціни на електромобілі у 2026 році

Технології не стоять на місці. Новий Volkswagen Golf eHybrid має електричний запас ходу 143 кілометри — втричі більше, ніж попереднє покоління. Сучасні моделі отримали швидшу зарядку, потужніші електродвигуни, розумніші системи керування енергією. Чи достатньо цього, щоб виправдати саму концепцію?

Відповідь залежить від користувача. PHEV має сенс для того, хто щодня заряджає акумулятор, переважно їздить на короткі відстані та готовий дотримуватися дисципліни електричного водіння. Для решти — це просто важкий та дорогий бензиновий автомобіль із екологічним стікером на бампері.

Дослідження Фраунгофера чітко показало: більшість власників належать саме до другої категорії. І це ставить під сумнів доцільність щедрої державної підтримки технології, яка на практиці не виправдовує покладених на неї екологічних сподівань.

За матеріалами:


Welt


Проміжні вибори в США 2026 - рейтинг Трампа падає до 32%

Вибори в США: 32% схвалення Трампа й удар по республіканцях

Торговий щит ЄС

Торговий щит ЄС: 360 мільярдів проти Китаю

Пасхальне перемир'я. Буданов

Пасхальне перемир’я і сигнали з Банкової: що писав світ цього тижня

Гуманоїдний робот Chery

Гуманоїдний робот Chery вийшов у продаж за 41 000 доларів

Ормузька протока. Трам погрожує Ірану

Ормузька протока під загрозою.Трамп обіцяє знищити Іран

Geely в Британії

Китайський автовиробник Geely завойовує ринок Британії під власним брендом

Google Vids

Google Vids тепер безплатний – відео, музика і аватари

Євросоюз

Євросоюз розколотий іранською кризою

Протока Ормуз

Протока Ормуз під загрозою удару – дедлайн спливає

Добрива з Перської затоки

Добрива з Перської затоки під блокадою – світ на межі голоду

Макрон та Трамп

Макрон та Трамп в конфлікті через дружину й Ормузьку протоку

Diogen.uk — це незалежна українська аналітична платформа, яка агрегує, перекладає, переосмислює та порівнює новини з усього світу. Мета сайту — виявлення смислів, психологічних впливів та інформаційних конфліктів, прихованих у потоках щоденних новин.

DIOGEN© Усі права захищено
Київ вул. Автозаводська 2
[email protected]

🍁 КАНАДА І США: ТОРГІВЛЯ ТА КАПІТАЛ 🇺🇸

Десять років найбільшого двосторонніх зв'язку: товари, інвестиції та удар тарифів 2025 року

📦 Експорт Канади до США
$564,6 млрд
2025 рік, −5,3% до 2024 (канадські долари)
🚚 Імпорт Канади зі США
$361,7 млрд
2025 рік, −4,2% до 2024 (канадські долари)
💼 Прямі інвестиції США в Канаді
$737,3 млрд
кінець 2025 року, 46,1% усіх ПІІ в Канаді
📈 Торговельний профіцит Канади зі США: товари
млрд канадських доларів на рік, дані Statistics Canada
2016 33,1
33,1
2020 (пандемія) 25,0
25,0
2022 (рекорд) 123,6
123,6
2024 101,3
101,3
2025 (тарифи) 81,6
81,6
звичайні роки
історичний максимум
рік тарифів США
💰 Прямі інвестиції: позиції на кінець року, млрд CAD
Напрям
2024
2025
🇨🇦 → 🇺🇸 Канадські інвестиції у США
1 289,3
1 203,4 (−9,2 за рік)
🇺🇸 → 🇨🇦 Американські інвестиції в Канаді
683,8
737,3 (+53,7 за рік)
Частка США у вихідних інвестиціях Канади
52,1%
49,5%
Частка США у вхідних інвестиціях Канади
45,5%
46,1%
🧭 Канада шукає ринки поза США (2025 рік)
🛢️ Частка США в експорті — 71,7% (було 75,9% у 2024)
📥 Частка США в імпорті — 58,8% (було 62,3% у 2024)
🌍 Торгівля поза США — $553 млрд (+14,3%)
🏗️ ПІІ в Канаду — $96,8 млрд, максимум з 2007 року
💡 Ключовий висновок
У 2025 році торгівля Канади зі США вперше з 2016 року (без урахування пандемії) скоротилася на 4,8%, а профіцит упав до $81,6 млрд із $101,3 млрд. Водночас США лишаються головним інвестором: їхні вкладення в Канаді зросли до $737,3 млрд, тоді як канадські прямі інвестиції у США трохи зменшилися. Усі суми — у канадських доларах, дані Statistics Canada та Global Affairs Canada.